Abdixhiku pas ofertimit të Kurtit për ta shkruar Draftin: Vonë, shumë vonë, e pranove autonominë

Një intervistë e emisarit sllovak, Miroslav Lajcak, dhënë për Gazetën Express ku ka folur për çështjen e Draft-Statutit të Asociacionit ka nxitur reagime zinxhirore në Kosovës. Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, i ka reaguar kryeministrit Albin Kurti pasi ky i fundit duke u ndërlidhur me deklarimin e Lajçak se Drafti është çështje […] The post Abdixhiku pas ofertimit të Kurtit për ta shkruar Draftin: Vonë, shumë vonë, e pranove autonominë appeared first on Insajderi.

Dhj 22, 2023 - 14:57
 0  15
Abdixhiku pas ofertimit të Kurtit për ta shkruar Draftin: Vonë, shumë vonë, e pranove autonominë

Një intervistë e emisarit sllovak, Miroslav Lajcak, dhënë për Gazetën Express ku ka folur për çështjen e Draft-Statutit të Asociacionit ka nxitur reagime zinxhirore në Kosovës. Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, i ka reaguar kryeministrit Albin Kurti pasi ky i fundit duke u ndërlidhur me deklarimin e Lajçak se Drafti është çështje e brendshme e Kosovës, ka ofertuar që vitin tjetër ta shkruaj Draftin bashkë me ministrat Rashiq e Kransiqi.

Abdixhiku ka thënë se LDK dhe të gjithë miqtë e Kosovës ka dy vite që i kërkojnë Kurtit të hartojë draft statutin e Asociacionit, si një dokument të brendshëm të Kosovës dhe si obligim ndërkombëtar.

Por sipas Abdixhikut, kryeministri ka refuazuar që të bëjë një gjë të tillë.

Kreu i LDK-së, thotë se pavarësisht arsyetimit të Kurtit, drafti i ndërmjetësuesit erdhi dhe jo si mes, por si autonomi.

Sipas Abdixhikut tash është shumë vonë për ta hartuar një Draft për Asociacionin.

Reagimi i plotë:

The post Abdixhiku pas ofertimit të Kurtit për ta shkruar Draftin: Vonë, shumë vonë, e pranove autonominë appeared first on Insajderi.

Çfarë është Reagimi Juaj?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Admin Developer, IT Admin