Deputetja e PDK’së: Kurti i ka mbjellë hapat e parë të sistemit autokratik

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK’së, Ariana Musliu Shoshi, e ka quajtur pushtet autoritar qeverinë në krye me Albin Kurtin. “Për këtë fundvit, me rendësi është me ditë se përpjekja e vetme dhe kryesore e pushtetit të Albinit është të vendos sistem autokratik – i njohur gjithashtu si autoritarizëm“, tha ajo. Musliu […] The post Deputetja e PDK’së: Kurti i ka mbjellë hapat e parë të sistemit autokratik appeared first on Insajderi.

Dhj 22, 2023 - 14:56
 0  12
Deputetja e PDK’së: Kurti i ka mbjellë hapat e parë të sistemit autokratik

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK’së, Ariana Musliu Shoshi, e ka quajtur pushtet autoritar qeverinë në krye me Albin Kurtin.

Për këtë fundvit, me rendësi është me ditë se përpjekja e vetme dhe kryesore e pushtetit të Albinit është të vendos sistem autokratik – i njohur gjithashtu si autoritarizëm“, tha ajo.

Musliu Soshi tha se kryeministri Kurti i ka mbjellë hapat e parë të instalimit të sistemit autokratik

P.sh. Tentimi për të dobësuar institucionet, si parlamentin dhe gjyqësorin, që ofrojnë kontrolle dhe ekuilibra; Pra, çelësi është përdorimi i mjeteve ligjore që përfundimisht i japin legjitimitet demokratik rrëmbimit të pushtetit“, ka shkruar deputetja në Facebook.

Ndryshe, sistem autokratik nënkupton nënshtrim a bindje të verbër e pa kundërshtim ndaj pushtetit dhe autoriteteve. 

The post Deputetja e PDK’së: Kurti i ka mbjellë hapat e parë të sistemit autokratik appeared first on Insajderi.

Çfarë është Reagimi Juaj?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Admin Developer, IT Admin